to jest

Boks

REcenzja filmu "Ali"

Dziś chciałbym Wam przedstawić film „Ali”, który jest moim ulubionym filmem sportowym. Dlaczego? Zapewne dlatego, że jestem fanem sportu i olimpiady, ale także dlatego, że ten film został napisany przez mistrza zawodu Willa Smitha, który sam napisał scenariusz tego dzieła.

Jak powstał film?

Film „Ali” powstawał od 1992 roku, tj. od czasu śmierci Mistrza, dzięki ciężkiej pracy Willa Smitha, który sam napisał scenariusz do tego dzieła. Pierwsza wersja scenariusza powstała jeszcze zanim na ekranie pojawił się Oscar-winning seria „Korona Królów”. Pewno dlatego w filmie widać dużo mocniejszy akcent na bohaterstwo i walkę o wolność. Film opowiada o dorastaniu Muhammada Ali (Will Smith), który podczas swojej kariery sportowej był postrzegany jako najszybszy i najsilniejszy zawodnik MMA na świecie.

Czy warto obejrzeć?

Ten film to obowiązkowa pozycja do obejrzenia dla każdego fana sportu. Jest o boksie, ale nie skupia się na samym sporcie. Skupia się bardziej na osobistych doświadczeniach Ali’ego jako osoby i jego wpływie na innych. Był on kimś, kto inspirował ludzi swoimi słowami, czynami i obecnością.

Film pokazuje, jak Ali był w stanie przezwyciężyć dyskryminację rasową w Ameryce w tym okresie, będąc sobą i wypowiadając się przeciwko rasizmowi, kiedy tylko miał ku temu okazję. Wykazał się również odwagą, gdy stanął do walki z Joe Frazierem (swoim głównym rywalem) w ich pierwszej wspólnej walce, ponieważ wiedział, że pokonanie go przyniesie mu więcej sławy niż cokolwiek innego, co mógłby kiedykolwiek osiągnąć poza ringiem.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że ten film wykonuje świetną robotę pokazując, dlaczego Muhammad Ali zasługuje na wszystkie pochwały, które otrzymał za wszystko, co osiągnął w swojej karierze zarówno na arenach bokserskich, jak i poza nimi!

polecam każdemu

Ten film jest koniecznością. Nie chodzi o pieniądze, ale o życie jednego z największych bokserów w historii. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił boksowi i jedyne czego chciał to zdobyć złoty medal olimpijski dla swojego kraju, USA.

Ali to prawdziwa historia Muhammada Ali, który stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych i charyzmatycznych amerykańskich osób publicznych podczas i po latach spędzonych w roli sportowca. Zdobył trzy tytuły mistrza świata w wadze ciężkiej i został nazwany „sportowcem stulecia” przez magazyn Sports Illustrated, zanim choroba Parkinsona zamazała jego mowę, spowolniła ruchy i ostatecznie uczyniła go niemym[2].

Gorąco polecam obejrzenie tego filmu, ponieważ wierzę, że nauczy nas on wielu rzeczy o życiu: jak ważne jest dążenie do realizacji naszych marzeń; jak trudne może to być czasami, ale również jak wiele radości możemy z tego wyciągnąć, kiedy to robimy; jak silny może być ludzki umysł, jeśli tylko chcemy czegoś wystarczająco mocno; jakie wartości nigdy nie powinny się zmienić bez względu na to, co się dzieje – miłość do rodziny i przyjaciół!